Każda z mam jest szczęśliwa, kiedy jej dziecko ma duży apetyt i „rośnie jak na drożdzach”. Otyłość występująca w dzieciństwie stwarza duże zagrożenie dla zdrowia. Jeśli dzieci nie otrzymają skutecznej pomocy, wejdą w życie dorosłe obciążone poważnymi chorobami. Coraz częściej występuje u nich cukrzyca typu II, ściśle związana z otyłością. Pojawiło się też u dzieci nadciśnienie tętnicze – jak wiadomo istnieje prosta zależność pomiędzy wysokimi wartościami ciśnienia a wzrostem masy ciała. Trzeci rodzaj zagrożenia to zmiany o charakterze przeciążeniowym w narządzie ruchu. Nadmiar kilogramów przyczynia się do rozwoju choroby zwyrodnieniowej stawów.
Jak pomóc otyłemu dziecku?
Konieczna jest wizyta u lekarza, który powinien zachęcać dziecko do zwiększenia aktywności fizycznej, a z rodzicami uzgodnić zmiany w sposobie żywienia. Jeżeli dziecko ma cukrzycę, nadciśnienie i zmiany zwyrodnieniowe w stawach, to leczenie otyłości polega na odchudzaniu i terapii wszystkich chorób, do wystąpienia których otyłość się przyczyniła. Niektóre dzieci wymagają konsultacji endokrynologa. Chorobami endokrynologicznymi, prowadzącymi do otyłości, są najczęściej zaburzenia wydzielnicze nadnerczy i hormonów płciowych oraz zaburzenia czynności tarczycy. Bywa też tak, że dziecko leczone na astmę oskrzelową czy alergię przyjmuje leki przyczyniające się do wzrostu wagi ciała bezpośrednio albo pośrednio poprzez zwiększanie apetytu. Lekarze powinni uprzedzać o tym rodziców i poradzić im, jak zminimalizować te konsekwencje. Dziecko musi brać leki, ale trzeba wprowadzić pewne zmiany w sposobie odżywiania i zwiększyć aktywność ruchową dziecka.
Nadmierna masa ciała już obciąża cały układ kostno-stawowy i sercowo-naczyniowy. Dlatego ćwiczenia na początku powinny być spokojne, umiarkowane, dostosowane do ciężaru ciała – spacer, pływanie, brodzenie w wodzie. Jeżeli proces leczenia przebiega prawidłowo, dziecko chudnie, wtedy należy dołożyć nową formę aktywności ruchowej. Ale jednocześnie trzeba korygować dietę, bo większy wysiłek wymaga bardziej kalorycznych posiłków. Po zakończonej terapii dziecko zgłasza się na kontrole co 1-1,5 miesiąca. Jest wtedy ważone, badane, mierzy mu się ciśnienie tętnicze. Jeżeli osiągnie już pożądaną masę ciała w stosunku do swojego wzrostu i wieku, należy zmienić dietę z redukcyjnej na podtrzymującą, ale zachować dotychczasowy, a nawet nieco wyższy poziom aktywności ruchowej.
Czasem to nawyki rodzinne wpędzają dziecko w otyłość. Często serwujemy dzieciom rozrywki, jakimi są fastfoody, pizza, częste wizyty w McDonaldzie i duże ilości napojów gazowanych.
Czynniki emocjonalne odgrywają dużą rolę w wystąpieniu otyłości. Zaburzenia emocjonalne po pewnym czasie przekładają się na błędy dietetyczne. Dziecko ma niepowodzenia w szkole, o których nie mówi rodzicom, boryka się z problemem w samotności i zauważa, że jego nastrój poprawia się w czasie jedzenia słodyczy. Odtąd zajada stres słodkimi produktami. Kiedy zaczyna tyć, pojawiają się kolejne problemy. Dziecko dostrzega swoją inność, mniejszą sprawność ruchową, jest wytykane palcami przez rówieśników i w rezultacie jeszcze bardziej zamyka się w sobie. Przestaje szukać kontaktu z innymi dziećmi, nie bierze udziału w zabawach ruchowych, a to sprzyja dalszemu tyciu. Trzeba bardzo uważać, żeby chcąc pomóc dziecku, nie wyrządzić mu jeszcze większej krzywdy. Nie wolno go stawiać pod ścianą i mówić: musisz coś ze sobą zrobić. Takie podejście może się przyczynić do wystąpienia anoreksji czy bulimii.
Bardzo pomocny w leczeniu dzieci z otyłości jest sposób wyliczeń zapotrzebowania energetycznego, rozkład posiłków, uwzględniający rozkład zajęć dziecka lekcyjny i pozalekcyjny i inne zajęcia osoby leczonej. Pacjenci jedzą wielokrotnie w ciągu dnia, nie są głodni i nie mogą się nadziwić, że tak ładnie chudną. Lekarze uważają, że im wyższa waga ciała, tym posiłków w ciągu dnia powinno być więcej. Te posiłki są starannie skomponowane pod względem enzymatycznym, zbilansowane pod kątem zawartości składników odżywczych i mają ściśle określoną liczbę kalorii. Taki model odżywiania wymaga mobilizacji ze strony rodziców. Są oni uprzedzeni o pewnych niedogodnościach, ale je akceptuje, bo chcą pomóc dziecku i poprawić stan jego zdrowia.
Lek na odchudzanie
Bardzo ważne jest, by nie były dziecku podawane na własną rękę nawet najskuteczniejsze tabletki na odchudzanie. Dopiero kiedy dziecko dorośnie i stwierdzi, że należy schudnąć, to wtedy dobrze jest podsunąć mu skuteczne tabletki na odchudzanie o nazwie ThermaCuts. Jego działanie polega głównie na spalaniu zgromadzonego w naszych komórkach tłuszczowych tłuszczu.
Tagi: błędy dietetyczne, dieta, diety, fast food, fast foody, mcdonalds, zdrowy tryb życia, zrzucanie nadwagi
Podobne artykuły
- Otyłość u dzieci.
- Nadwaga a otyłość
- Czas na odchudzanie.
- Niechęć do ruchu i wysiłku
- Sekret tyjącej mamy