Trawienie jest to przyjmowanie pokarmów, przetwarzanie ich w taki sposób, aby organizm mógł odnieść z nich korzyści oraz wydalanie nieprzydatnych resztek. Temu procesowi służy wiele narządów wewnętrznych i wytwarzanych przez nie substancji. Na każdym etapie może się jednak coś „zepsuć” i nie zadziałać tak, jak powinno. W takich sytuacjach pomocne będą lecznicze zioła. Przyjdą szybko z pomocą, gdy układ pokarmowy pracuje gorzej, w wyniku niewłaściwej diety, stresu, pośpiechu.
Zioła na każdą dolegliwość.
1. Niestrawność. Jeżeli czujemy, że zjedliśmy coś, z czym żołądek nie potrafi sobie poradzić, możemy wspomóc jego pracę liśćmi karczocha, które zawierają gorzkie substancje oraz garbniki. Najlepiej nabyć w aptece gotowy preparat. Pomocne będą też napary z owoców kminku, kopru włoskiego oraz liści melisy (można kupić herbatkę fix). Działają one rozkurczowo i wzmagają ruchy jelit, co pomoże w strawieniu pokarmu, który zalega w organizmie. Kminek i koper włoski przeciwdziałają też wzdęciom. Podobne właściwości ma herbatka z mięty. Zioło to zawiera bowiem substancje gorzkie, pobudzające wydzielanie soku żołądkowego, działa też rozkurczowo i żółciopędnie. Na nudności pomoże imbir, również w postaci gotowych preparatów lub naparu ze sproszkowanego korzenia.
2. Zaparcia. Ta dolegliwość również należy do problemów trawiennych. Powoduje ją najczęściej niedostatek ruchu oraz brak w diecie owoców, warzyw (zawierają potrzebny błonnik) i dostatecznej ilości płynów (powinno się ich wypijać minimum 1,5 litra dziennie). Rozleniwionym jelitom pomoże kora kruszyny, wyciąg z aloesu (w preparatach), liść senesu, nasiona babki jajowatej. Jednak kuracje przeczyszczające można stosować tylko doraźnie, ponieważ zażywając bez przerwy tego typu środki, doprowadzamy do tego, że jelita przestają samodzielnie pracować. Jednocześnie bezustanne przeczyszczanie organizmu prowadzi do wypłukania z niego cennych składników, choćby potasu.
3. Biegunka. Pomagają stare domowe sposoby z zastosowaniem nie tyle ziół, co owoców: jedzenie tartych jabłek oraz suszonych czarnych jagód.
4. Wrzód żołądka lub dwunastnicy. Tego schorzenia nie leczymy sami, pozostawiamy to lekarzowi. Jednak kurację możemy wspomóc herbatką z rumianku, która zmniejszy ból. Niektórzy zielarze zalecają, aby po jej wypiciu na czczo położyć się na wznak, a następnie leżeć po kilka minut na każdym boku. Obracanie się ma spowodować równomierne rozprowadzenie leczniczego płynu po wszystkich ścianach żołądka. Pomocne bywa też zmielone siemię lnu. Kilka łyżeczek zalewamy gorącą wodą, a gdy ostygnie – wypijamy.
5. Zaburzenia pracy wątroby. Wątroba jest narządem niezwykle ważnym dla trawienia, bo tam właśnie substancje dostarczane z krwią z przewodu pokarmowego – jak glukoza, tłuszcze, białka – są poddawane procesom metabolicznym. Rośliny pomocne w prawidłowej pracy wątroby to ostropest plamisty (dostępny w postaci preparatów), który regeneruje ten narząd i chroni go przed działaniem szkodliwych substancji, jak choćby leki czy alkohol. Korzystnie działają na wątrobę również wyciągi z liści karczocha, a odtruwające właściwości przypisuje się krwawnikowi i mniszkowi.
Pomóc w trawieniu mogą również rośliny uważane nie tyle za zioła lecznicze, co za przyprawy. Dodajemy je do potraw nie tylko dla smaku. Estragon, bazylia, lubczyk czy oregano działają rozkurczowo i wiatropędnie, przeciwdziałają wzdęciom, a także zapobiegają niestrawnościom.
Ziołowe suplementy na odchudzanie
Na rynku istnieją różnego rodzaju preparaty na odchudzanie, warto jednak wypróbować najlepsze spośród nich ziołowe tabletki odchudzające o nazwie ThermaCuts. Jest to naturalny spalacz tłuszczu, który dzięki naturalnemu składowi najlepszych ziół sprawi, że szybko i skutecznie nadamy sylwetce smukły i zgrabny wyglad.
Tagi: kuracja odchudzająca, metody odchudzania, Odżywianie, zdrowy tryb życia, zioła
Podobne artykuły
- Tabletki odchudzające – prawda czy fałsz?
- Wspomaganie odchudzania.
- (Złe) odchudzanie
- Magia ziół.
- Odchudzanie z Internetu