Odkąd tylko odkryto cukier, to stał się on jednym z najpowszechniej używanych składników w naszych kuchniach. Używamy go do napojów, deserów, ciast, ciasteczek, a także i niekiedy dań obiadowych. Wszyscy wiemy, że cukier jest słodki i to właśnie dlatego, jest on uwielbiany w szczególności przez dzieci. Niestety cukier jest zwany także przez lekarzy i dietetyków białą śmiercią, gdyż jego nadmiar odkłada się w naszych komórkach tkanki podskórnej powodując nadwagę, a także problemy z sercem, układem krążenia i cukrzycę. Takie właśnie niezbyt chlubne działanie cukru spowodowało, że zaczęto poszukiwać zdrowszych jego zamienników.
Cukier a powody tycia
Cukier powoduje podniesienie poziomu glukozy we krwi i szybki skok energii. Jednak jak tylko poziom glukozy się znowu obniży, to człowiek robi się bardzo senny, zmęczony i nic mu się nie chce. Słodki jest ulubionym smakiem każdego z nas i chyba każdy się zgodzi, że wolimy go znacznie bardziej niż smak kwaśny czy też gorzki. Niestety w dzisiejszych czasach za dużo spożywamy tego składnika wytwarzanego z buraka cukrowego i trzciny.
Jeśli nie chcemy rezygnować ze słodkiej przyjemności, a jednocześnie chcemy zachować zdrowie i dobre samopoczucie, to bezwzględnie musimy zacząć używać różnych i dostępnych na naszym rynku zamienników cukru. Jednym z nich jest cukier wytwarzany z trzciny cukrowej. Po raz pierwszy został on wytworzony pomiędzy dziesiątym, a dwunastym wiekiem przez obywateli niewielkiego wyspiarskiego państwa, jakim jest Cypr. Niestety i ten rodzaj cukru nie jest najlepszy dla naszego zdrowia, a w ówczesnych czasach przyczynił się do powstania stanów depresyjnych, zwolnienia przemiany materii i metabolizmu oraz próchnicy uzębienia. Zwykły człowiek nie miał dostępu do tych delicji, więc choroby szerzyły się u obywateli sfer wyższych i zamożniejszych. Później przyszła era buraka cukrowego. Z reguły mamy ochotę na coś słodkiego jak jesteśmy przygnębieni, nie mamy siły ani energii oraz gdy żyjemy w stresie.
Zdrowsze sposoby słodzenia
Nie zawsze stosowanie niektórych zamienników cukru jest dla nas zdrowe. Tyczy się to zwłaszcza takich substancji słodzących jak aspartam, czy też sorbitol. Są to sztucznie stworzone zamienniki, które są niestety dla nas szkodliwe i w dużych ilościach potrafią uszkodzić naszą wątrobę, nerki jak i układ krążenia. Substancje te nie powinny być w żadnym wypadku stosowane przez dzieci, gdyż u nich zniszczenia organizmu mogą być większe niż u dorosłego człowieka. Aspartam i sorbitol wykorzystywany jest na szeroką skalę jako słodzik do napojów gazowanych, soków, gum do żucia, czy też batonów i innych słodyczy. Nawet wytwarzane na bazie tych substancji i tak zalecane kiedyś przez dietetyków słodziki mogą niestety bardziej nam zaszkodzić niż pomóc w walce z nadwagą i chorobami.
Zamiast kupować soki w kartonach można samodzielnie w domu przygotować słodkie napoje z wykorzystaniem sokowirówki lub po prostu ugotować kompot ze świeżych, słodkich jak i suszonych owoców. Suszone owoce doskonale nadają się na przekąskę pomiędzy posiłkami, a są z pewnością dużo zdrowsze niż ciasteczka i batoniki.
Jednymi z najzdrowszych i najlepszych naturalnych zamienników cukru są na przykład syrop daktylowy, miód, wanilia, kukurydza, lukrecja i inne. Syrop daktylowy można spokojnie kupić już w większości sklepów w Polsce. Nie należy on co prawda do najtańszych, jednak z pewnością jest wart swojej ceny. Uzyskuje się go podczas mielenia daktyli i nie dodaje do niego żadnych konserwantów. Z powodzeniem można stosować go do słodzenia napojów, czy też wypieków domowych. Doskonale nadaje się dla osób, które cierpią na problemy trawienne, a także zaparcia.
Kukurydza nie bardzo nadaje się jako słodzik, jednak na bazie sproszkowanych kolb – mają one ciemnobrązowy kolor – można przygotowywać pyszne słodkie napoje, jak i wypiekać ciasta i ciasteczka. Kukurydza doskonale działa na wiele problemów żołądkowych oraz łagodzi dolegliwości odczuwane z dróg moczowych, czy też woreczka żółciowego. Można ją stosować zawsze, gdyż nie ma ku temu praktycznie żadnych przeciwwskazań.
Miód znany był już od wieków, a jego właściwości ciągle się poszerzały. Praktycznie ciężko jest znaleźć dolegliwość, której nie leczył by on lub nie łagodził. Najlepszy jest miód spadziowy i wielokwiatowy – naturalny. Leczy na przykład awitaminozę, przeziębienie, łagodzi problemy z nerkami. Nie można go używać, jeśli występuje uczulenie na miód lub cukrzyca. Jest idealny do słodzenia herbaty, czy też wszelkiego rodzaju wypieków domowych.
Wanilia ma delikatnie słodki smak i występuje w postaci lasek. Można ją wykorzystywać do wypieków i osłodzenia herbaty. Niestety ma ona także bardzo intensywny zapach, który nie każdy z nas lubi.
Lukrecja występuje w postaci korzenia i ma bardzo słodki smak. Z tego właśnie powodu idealnie nadaje się do przetworów domowych, a także herbatek i naparów ziołowych. Lukrecja działa przeciwprzeziębieniowo, osłania żołądek i wspomaga nasz metabolizm. Niestety nie może być stosowana przez osoby mające wysokie ciśnienie. Jest ona idealna do wypieków.
Najlepsze sposoby na odchudzanie
Innymi zamiennikami cukru mogą być inulina, ksylitom, melasa ekologiczna, a także stevia. Jeśli jednak nie chcemy rezygnować z cukru, to z pewnością bardzo nam się przydadzą tabletki odchudzajace Therma Cuts. Jest to najlepszy środek na odchudzanie wykonany na bazie wyciągów ziołowych, który pozwala nam na utratę zbędnych kilogramów bez wyrzeczeń, rygorystycznej diety i forsownych ćwiczeń fizycznych.
Tagi: cukier, kukurydza, miód, Odżywianie, soki, słodkie napoje, tabletki thermal cuts, wanilia, zdrowy tryb życia
Podobne artykuły
- Dietetyczne kłamstewka i oszustwa
- Dieta w wersji „light”
- Odchudzanie diabetyczki
- Bomba kaloryczna w torebce
- Jedz i chudnij z tabletkami ThermaCuts!