Możemy uznać za sprzeczne z logiką, że pierwiastek, który sprawia, że kości stają się mocniejsze i cięższe, pomaga także schudnąć. są jednak dowody na to, że tak właśnie się dzieje. Pod koniec lat osiemdziesiątych podczas badań dowiedziono, że wapń wpływa na obniżenie wysokiego ciśnienia krwi, jak również zauważono jego ogromna rolę w odchudzaniu.
Niezbite dowody
Naukowcy są pewni, że wapń pomaga bezpowrotnie pożegnać kilogramy. Przełomem okazały się badania na myszach na początku tego stulecia. Specjaliści z Instytutu Żywienia na University of Tennessee w Knoxville próbowali udowodnić, że wapń może być przechowywany w komórkach tłuszczowych i odgrywać kluczową rolę w regulacji spalania tłuszczu. Materiałem badawczym były myszy o 27-procentowym udziale tkanki tłuszczowej w organizmie. Podzielono je na trzy grupy, z których każda otrzymywała taką samą porcję wapnia, ale miała inny jadłospis. Pierwsza jadła dużo tłuszczy i cukrów, druga – tłuste mleko i jego przetwory, trzecia była na niskokalorycznej diecie. Po 6 tygodniach okazało się (wobec próby kontrolnej), że wszystkie myszy schudły, ale najlepsze rezultaty (ubytek masy ciała: 69 proc.) uzyskała grupa zjadająca tłusty nabiał. Był to koronny argument o wyższości diety Atkinsa nad innymi dietami.
Turbospalacz
Badania przeprowadzone w 2007 roku pokazują, że osoby z niedoborami wapnia mają przełączony organizm na tryb głodu, co oznacza, że jedzą znaczne większe ilości pokarmu, zupełnie tak, jakby w ten sposób chciał on nadrobić niedostatki. Kolejny mechanizm odkryty przez naukowców polega na tym, że niedostatek wapnia zmienia gospodarkę hormonalną organizmu w taki sposób, aby zmuszał on komórki tłuszczowe do gromadzenia zapasów. Wiadomo również, że wyższe spożycie wapnia może zwiększyć wydalanie tłuszczu w kale, kontrolować wagę i zapobiegać tyciu. Co to oznacza? Jeśli mamy nadwagę, ciągle podjadamy, nie pijemy mleka ani jego przetworów, nie jemy ryb, powinnyśmy porozmawiać z lekarzem. Po dokładnych badaniach zaleci nam on zmianę diety lub suplementację preparatami wapnia i witaminy D w odpowiedniej dawce.
Gdzie znajdziemy wapń?
Wapń, prócz mleka i jego przetworów, znajduje się też w świeżych owocach i surowych warzywach: zielonych liściastych, brokułach, kalafiorze, orzechach (zwłaszcza migdałach i soi), owocach morza i rybach (łosoś, szprotki). Warto jeść też produkty wzbogacone w wapń – płatki zbożowe, sok pomarańczowy, serki, jogurty. Naturalna i wzbogacona w wapń żywność jest cenniejsza dla organizmu niż suplementy wapnia, bo dużo lepiej przyswajalna.
W parze z witaminą D
Witamina D jest odpowiedzialna za wchłanianie wapnia – przy jej niedoborach nie przyswoimy tego pierwiastka. Okazuje się też, że wapń i witamina D działają razem, regulując metabolizm tłuszczu w komórkach tłuszczowych (poprzez hamowanie syntezy tłuszczu) i nasilając jego spalanie. Naturalnym źródłem witaminy D są tłuste ryby morskie,. Produkcja witaminy D w skórze jest wystarczająca wyłącznie w okresie letnim i pod warunkiem, że nasłoneczniamy przynajmniej przedramiona oraz twarz niezabezpieczone kremami z filtrami UV. Dlatego w wypadku tej witaminy dużego znaczenia nabiera suplementacja drogą pokarmową, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowo-wiosennym. O tym jednak musi zadecydować lekarz.
Badania wpływu wapnia na odchudzanie przekładają się na coraz szerszą ofertę suplementów zawierających ten pierwiastek. Możesz wybierać spośród tych, których zadaniem jest ułatwienie zrzucenia kilogramów, a także tych po prostu wyrównujących niedobory wapnia i witaminy D. Te ostatnie zalecane są w wypadku nietolerancji produktów mlecznych.
Preparaty na odchudzanie
Podczas odchudzania warto wspomóc się skutecznymi i sprawdzonymi metodami. Do takich należą między innymi najskuteczniejsze tabletki na odchudzanie i nazwie ThermaCuts. Ich działanie sprawi, że błyskawicznie zauważymy rezultaty, a naturalna formuła oparta na wyciągu z ziół sprawi, że będzimy chudły zdrowo i bezpiecznie. Wystarczy jedna kapsułka dziennie, by dowiedzieć się, co to skuteczne odchudzanie.
Tagi: błędy dietetyczne, dieta, diety, farmakologia, głód, mechanizm tycia, metody odchudzania, Odchudzanie, Odżywianie, spalanie tkanki tłuszczowej, zdrowy tryb życia, zrzucanie nadwagi
Podobne artykuły
- Zdrowa żywność.
- Zdrowe odżywianie w okresie ciąży.
- Odchudzanie diabetyczki
- Śniadanie na dzień dobry.
- Otyłość u dzieci.