Liczba osób otyłych na całym świecie wzrasta tak szybko, że coraz częściej mówi się o epidemii otyłości. Również w naszym kraju nie brakuje osób ze znaczną nadwagą. Dotychczas u kobiet rozpoznawano otyłość gynoidalną, gdzie najwięcej tkanki tłuszczowej znajduje się na udach i pośladkach (sylwetka typu gruszka), zaś u panów otyłość androidalną, widoczną w okolicach brzucha. Obydwa typy otyłości ściśle wiązano z płcią. Dzisiaj ten pogląd poszedł w niepamięć. Badania z ostatnich lat udowadniają, ze otyłość brzuszna i sylwetka typu jabłko równie często występuje u kobiet.
Jakie są przyczyny tycia?
Przede wszystkim największym błędem jest zły model odżywiania, który upowszechnił się w ostatnich kilkudziesięciu latach. Organizm otrzymuje zbyt wiele kalorii w stosunku do jego zapotrzebowania. Spożywamy za dużo tłuszczu i cukrów prostych, zaś za mało węglowodanów złożonych, a nasze pożywienie jest przetwarzane i pozbawiane błonnika. Przekarmiany organizm nie jest w stanie na bieżąco spożytkować dostarczanej energii, odkłada więc jej nadmiar w postaci tkanki tłuszczowej.
Niestety również tempo życia uniemożliwia częste i regularne posiłki przyczyniając się do powstawania otyłości. Przeważnie zjadamy tylko 1-2 posiłki na dobę, za to nadmiernie się przejadając. Za długie przerwy między posiłkami sprawiają, że tłuszcza magazynuje się. Możliwe jest również, że skłonności do tycia dziedziczymy po rodzicach, ponieważ badania wykazały, że w 70% przypadkach osób otyłych jedno z rodziców również miało problemy z nadwagą. Razem z genami dziedziczymy również nieprawidłowe nawyki w żywieniu. Już we wczesnym dzieciństwie nadmierny apetyt może być rozbudzany i i podtrzymywany łatwym dostępem do smacznego i jednocześnie niezdrowego jedzenia. Sposób odżywiania w dzieciństwie decyduje o ilości komórek tkanki tłuszczowej na całe życie.
Również stres i problemy psychiczne, z którymi nie potrafimy sobie poradzić mają znaczny wpływ na otyłość. Do zaburzeń łaknienia mogą doprowadzić różne czynniki, np. tłumienie negatywnych emocji, niepowodzenia w życiu uczuciowym, brak wiary we własne siły, niemożność sprostania wymaganiom w pracy. W sytuacjach napięć i stresów sięgamy po jedzenie i odkrywamy, że jego działanie poprawia nam nastrój. Zwłaszcza spożywanie słodkich pokarmów, przy których dochodzi do uwalniania w mózgu endorfin czyli hormonów szczęścia, potrafi pocieszyć strapioną duszę. Niestety na krótko. Cukry proste szybko podnoszą poziom glukozy we krwi, ale równie szybko jej stężenie obniża się wywołując uczucie głodu skłaniając nas do sięgnięcia po kolejną porcję pożywienia. W ten prosty sposób brzuch bardzo szybko się zaokrągla.
Co najlepsze na odchudzanie?
Niestety dieta kojarzy nam się z wyrzeczeniami, trudem i dyscypliną, a brak ruchu i sportu tłumaczymy brakiem czasu. Jaki jest więc sposób pozbycia się zbędnych kilogramów? Na rynku istnieją zarówno tabletki odchudzające na receptę jak i ziołowe tabletki na odchudzanie, które w parze z niewielkimi wyrzeczeniami przyniosą oczekiwane rezultaty, wzrost samooceny i poprawę samopoczucia.
Tagi: błędy dietetyczne, cukier, dieta, kobieta, metody odchudzania, nadwaga, Odżywianie, otyłość, słodycze, tłuszcz, zrzucanie nadwagi
Podobne artykuły
- Odchudzanie diabetyczki
- Nadwaga a otyłość
- Fast food zakazany!
- Przyczyny tycia.
- Bomba kaloryczna w torebce