Na co dzień możemy spotkać się bardzo często z obiegową opinią, że niektóre leki potrafią sprawić, że w niedługim czasie zamiast rozmiaru trzydzieści sześć będziemy nosić rozmiar czterdzieści. Niestety jest w tym trochę prawdy, ale i nie do końca.
Leki starszej generacji bardzo często oskarżane były o niezbyt pożądane skutki uboczne jakimi było właśnie tycie osoby je zażywającej. W dużej mierze zależy to od indywidualnych predyspozycji każdego z nas. Do leków, przez ktore powstawała nadwaga możemy zaliczyć sterydy, hormony, leki antyhistaminowe walczące z różnego rodzaju uczuleniami i alergiami, leki przeciwko astmie czy też antykoncepcyjne.
Zażywanie leków a powody tycia
Leki jako tako same w sobie nie powinny powodować tycia. Mogą one jedynie wzmagać apetyt danej osoby, zmniejszać i spowalniać metabolizm komórkowy, a tym samym przyspieszać odkładanie się tłuszczy w naszej tkance podskórnej. Nad swoim apetytem człowiek powinien jednak starać się zapanować lub po prostu starać się zjadać jak najmniej kaloryczne posiłki i potrawy. Najbardziej widoczne jest działanie leków tego typu u dzieci. one to bowiem nie zdają sobie jeszcze sprawy jakie są skutki nadwagi i co ona może dla nich oznaczać w przyszłości. Leki najnowszej generacji nie wywołują praktycznie żadnych reakcji niepożądanych. Nie powodują nie tylko tycia, ale i senności, zmęczenia, bólów głowy, czy kłopotów z koncentracją. Wiele z nich bardzo korzystnie wpływa nie tylko na leczone schorzenia i dolegliwości, ale likwiduje także i takie objawy jak suchość śluzówki nosa i gardła, a także odczyny alergiczne. Światowa farmacja poszła bardzo do przodu i stara się tak ulepszać leki, by uniknąć dolegliwości i skutków ubocznych powodowanych przez wcześniejsze generacje leków.
Jeśli kobieta tyje po doustnych środkach antykoncepcyjnych to tylko dlatego, że zostały one najprawdopodobniej źle dobrane. W takim wypadku mogą one powodować nie tylko nadwagę, ale i szereg innych dolegliwości, takich jak bóle głowy, zmiany nastrojów, zaburzenia koncentracji, bóle brzucha, nudności i wiele innych. Na polskim rynku możemy dzisiaj znaleźć leki antykoncepcyjne zawierające różne ilości hormonów, co pozwala na bardziej indywidualne dobranie preparatu, a tym samym na wyeliminowanie wszelkich niepożądanych dolegliwości. Poza tym jeśli już nasz apetyt nieco wzrośnie to w takim wypadku należałoby trochę starać się go pohamować, na przykład poprzez zastosowanie odpowiedniej kuracji odchudzającej.
Tycie i nadwaga u kobiet w okresie menopauzy to już chyba niestety reguła. Powoduje je spadek ilości naturalnie wydzielanych hormonów żeńskich. Zapobiegać można takiej sytuacji poprzez zastosowanie syntetycznych hormonów lub tych pochodzących z roślin. Obecnie powstały jednak środki, które zawierają przede wszystkim wyciągi roślinne zbliżone bardziej w swojej budowie i działaniu do hormonów ludzkich, dzięki czemu możliwe było niemal całkowicie wyeliminowanie przyrostu masy ciała u kobiet w okresie przekwitania.
Tyciu sprzyjają także wszelkiego rodzaju leki uspokajające, które mają minimalizować efekty wszechogarniającego nas stresu. Jeśli jesteśmy zestresowani przez dłuższy czas to nasz organizm spala duże ilości energii, aby jednak zapewnić sobie stałe jej źródło wydziela do krwioobiegu hormon zwany kortyzolem, który niestety powoduje wzrost naszego apetytu. Z tego to właśnie powodu osoby żyjące w ciągłym stresie praktycznie cały czas coś podjadają lub też żują.
Praktycznie jedna czwarta wszystkich osób, które cierpią na depresję i zażywają leki antydepresyjne ma niestety objawy wzrostu masy ciała. Najczęściej wzrost ten wynosi średnio kilka kilogramów miesięcznie. Nie jest on jednaj spowodowany tylko i wyłącznie przez wzrost apetytu, ale i także przez zatrzymanie nadmiernych ilości wody w naszym organizmie. Aby wyeliminować te przykra dolegliwość najlepiej jest po prostu poprosić lekarza prowadzącego o zmianę zażywanych lekarstw.
Niezbyt dobrą sławą cieszą się także tak zwane kortykosteroidy – są te sterydy, którymi najczęściej leczy się ciężkie stany zapalne naszego organizmu i są one wykorzystywane wyłącznie w ostateczności, gdy wszelkie inne środki zawiodą. W znaczny sposób wpływają one na zwiększenie naszego apetytu, a także podobnie jak antydepresanty powodują zatrzymanie wody w organizmie. Nie wszystkie jednak leki tego typu mają takie właśnie działanie, które w dużej mierze zależy od dawki leku oraz od długości okresu jego przyjmowania. Im krócej i im mniej tym lepiej dla naszego ciała i zdrowia.
Nie bez znaczenia są także leki wykorzystywane do leczenia objawów schizofrenii, cukrzycy, jak również w niektórych przypadkach chorób serca.
Srodki na odchudzanie
Aby wyeliminować efekt tycia przy zażywaniu wyżej wymienionych leków najlepiej jest stosować albo dietę odchudzającą albo różnego rodzaju leki na odchudzanie na receptę. Środki na odchudzanie redukują odkładanie się tłuszczu i innych składników pokarmowych w naszym organizmie. Do takich właśnie preparatów należą skutecznie tabletki odchudzające ThermaCuts. Są to silne tabletki odchudzające pozwalające na skuteczną walkę z nadwagą poprzez zamianę nagromadzonego tłuszczu w energię niezbędną nam do prawidłowego funkcjonowania.
Tagi: farmakologia, kuracja odchudzająca, leki, nadwaga u kobiet, Odchudzanie, środki farmaceutyczne, woda w organizmie
Podobne artykuły
- Mechanizm tycia
- I przyrzekam, że nie przytyje…- tycie po ślubie
- Zioła z pomocą trawieniu.
- Z dietetykiem czy bez
- Kryzys = otyłość?