Efektem jo-jo nazywamy wahania masy (wagi) ciała polegające na następującym kolejno po sobie chudnięciu i tyciu. Są bardzo niekorzystne dla efektów odchudzania i zdrowia. Dzieję się tak, gdy po zakończeniu kuracji odchudzającej, wracamy do poprzednich nawyków żywieniowych, zapominając, że skłonność do tycia pozostaje. Ważnym jest więc, aby unikać niekontrolowanego jedzenia i braku aktywności fizycznej.
Zbyt drastyczne obniżenie spożywanych kalorii, powoduje spalenie tkanki tłuszczowej i mięśniowej oraz spowolnienie podstawowej przemiany materii. Po zakończonej diecie organizm bardzo szybko odbudowuje zapasy tkanki tłuszczowej również tam gdzie były mięśnie. Sprawia to, że każda następna kuracja odchudzająca ma coraz mniejsze szanse powodzenia przez wzgląd na niski poziom przemiany materii i coraz większą ilość tłuszczu do spalenia.
Kto jest zagrożony efektem jo-jo?
Ludzie, w rodzinach których występuje otyłość, osoby stosujące niewłaściwe metody odchudzania oraz osoby nie przestrzegające zasad żywieniowych po ukończeniu kuracji odchudzającej.
Sposoby walki z efektem jo-jo
Efekt jo-jo jest zmorą wszystkich odchudzających się osób. Na szczęście są sposoby, by temu zapobiec. Po zakończeniu kuracji odchudzającej dobrze jest założyć dziennik, w którym będziemy zapisywały co jadłyśmy, gdzie, w jakich ilościach, kiedy sięgamy po jedzenie i kiedy głód się nasila. Po jakimś czasie, gdy przeprowadzimy analizę zapisków łatwiej nam będzie znaleźć wroga naszej sylwetki. Prowadząc zapiski możemy pomóc sobie wyeliminować wszystkie czynniki sprzyjające efektowi jo-jo. Dobrze jest również do kuracji włączyć ruch. Kwadrans gimnastyki porannej i 30 minutowy marsz w zupełności wystarczą. Dobrze jest również od czasu do czasu dołączyć np. pływanie, jazdę na rowerze bądź grę w piłkę. Jadajmy regularnie najlepiej 5 razy dziennie, ale w mniejszych ilościach. Organizm łatwiej wtedy spali dostarczone kalorie. Spożywajmy trzy główne posiłki, a na drugie śniadanie i podwieczorek przygotujmy lekkie przekąski np. jogurt, jakiś owoc czy surówkę. Bardziej kaloryczne dania spożywajmy w pierwszej części dnia, nie powinnyśmy również opuszczać posiłków, ponieważ kolejny będzie obfitszy. Ostatni posiłek zaplanujmy na trzy godziny przed pójściem spać. Konieczne jest byśmy pamiętały o przyprawianiu potraw z umiarem. Ostre przyprawy (pieprz, chilli, papryka, chrzan, musztarda) wzmagają apetyt. Ograniczmy spożywanie cukru i soli, sól zatrzymuje wodę w organizmie, a cukier dostarcza zbędnych kalorii. Organizm powinien codziennie otrzymywać produkty z różnych grup, nie może zabraknąć warzyw i owoców, produktów zbożowych, mlecznych, jaj oraz chudego mięsa. I przynajmniej dwa razy w tygodniu ryb. Musimy uważać na używki. Błędne jest myślenie, że mała czarna bez cukru i mleka zastąpi śniadanie i pozwoli nam zachować zgrabną sylwetkę. Śniadanie jest najważniejszym posiłkiem i nie możemy o nim zapominać. Śniadanie jest uważane przez dietetyków za posiłek najważniejszy dla zdrowia i właściwego funkcjonowania organizmu – ma dostarczać energii, co po nocnej przerwie jest bardzo istotne. Chińskie przysłowie, na poparcie tej tezy, mówi: Śniadanie zjedz sam, obiadem podziel się z przyjacielem, a kolację oddaj wrogowi. Warto również po śniadaniu zażyć jedną kapsułkę dziennie najlepszego środka na odchudzanie o nazwie ThermaCuts, który zużywa tłuszcz nagromadzony w organizmie, wyzwala energię powstałą w wyniku neutralizacji tłuszczu, ułatwia wchłanianie pożywienia oraz przyspiesza zużycie tkanki tłuszczowej. Te ziołowe tabletki na odchudzanie są znacznie skuteczniejsze niż tabletki Alli, tabletki odchudzające Meridia oraz nawet skuteczniejsze niż środki odchudzające na receptę.
Naszym sprzymierzeńcem w zachowaniu idealnej sylwetki jest woda. Powinnyśmy wypijać od 1,5 do 2l wody mineralnej dziennie. Oczyszcza ona organizm, stwarza wrażenie sytości, nie pijmy jej jednak podczas posiłków, ponieważ rozrzedzone soki żołądkowe nie będą skutecznie trawić.
Im szybciej tracimy kilogramy, tym szybciej ona może powrócić z naddatkiem. Musimy pamiętać, że zmiana złych nawyków żywieniowych na lepsze, aktywność fizyczna i chęć zatrzymania idealnej sylwetki powinny nam towarzyszyć cały czas a nie tylko w okresie zrzucania zbędnych kilogramów.
Tagi: błędy dietetyczne, cukier, ćwiczenia fizyczne, dieta, efekt jojo, idealny wygląd, nadmiar kilogramów, Odchudzanie, Odżywianie, spalanie tkanki tłuszczowej, tabletki thermal cuts, zdrowy tryb życia
Podobne artykuły
- Nie boję się efektu jo-jo!
- Estetyczne (d)efekty odchudzania
- Ten okropny efekt jo-jo!
- Wszystko z umiarem
- 7 błędów odchudzania