Węglowodany często wzbudzają kontrowersje, ponieważ osoby odchudzające się unikają ich, sportowcy zaś przyjmują w dużej ilości. Jaką więc pełnią rolę w organizmie i w jaki sposób rozsądnie z nich korzystać?
Czym są węglowodany i dlaczego od nich tyjemy?
Węglowodany są to organiczne związki chemiczne, składające się z atomów węgla, wodoru i tlenu. Takich informacji udzielą nam chemicy. A najzwyczajniej mówiąc, węglowodany to nic innego jak cukry. Należą one do najważniejszego źródła energii pokarmowej oraz wpływają na wiele regulacji metabolicznych. Pomagają wydalić szkodliwe związki oraz i powodują uczucie sytości. Krótko mówiąc są nam niezbędne do życia. Najłatwiej podzielić je na cukry proste i cukry złożone, oraz na przyswajalne przez człowieka i nieprzyswajalne. Cukry proste, np. glukoza i fruktoza są łatwe do strawienia. Jednak fruktoza znajdująca się w owocach nie jest rozkładana równie szybko co glukoza. Po zjedzeniu np. czekoladowego batonika, szybko wzrasta poziom cukru we krwi. poczujemy nagły zastrzyk energii, ale niestety jest to efekt krótkotrwały. Jeśli po przyjęciu dużej ilości węglowodanów prostych nie wykonamy wysiłku fizycznego, trzustka wytworzy insulinę, której zadaniem jest obniżyć poziom cukru we krwi. Nadmiar cukru zostanie przesunięty do komórek, gdzie ulegnie przemianie w tłuszcz. Ten mechanizm jest bardzo prosty, a jego efekty poznało na własnej skórze wielu z nas. Dieta obfita w węglowodany proste, obciążająca trzustkę, prowadzi do otyłości oraz często również do cukrzycy typu II. Dlatego osobom dbającym o linie odradza się spożywania rafinowanego cukru, białej mąki i oczyszczonego ryżu. Może nam się to wydać dziwne, ponieważ te produkty nie są słodkie, jednak zawarta w nich ilość węglowodanów prostych, jaką nam dostarczają nie wpływa korzystnie na naszą sylwetkę.
Węglowodany dobre?
Z kolei sojusznikiem odchudzania są węglowodany złożone. Ze względu na ich budowę dłużej ulegają rozkładowi, dzięki czemu czas kiedy dostarczają nam energii jest dłuższy. Cały proces nie jest tak gwałtowny jak w przypadku węglowodanów prostych, a przede wszystkim glukozy. Możemy na bieżąco spalać to, co przyjęliśmy. Węglowodany złożone możemy przede wszystkim odnaleźć w produktach z nieprzetworzonej mąki (np. makarony razowe), rośliny strączkowe, nasiona i orzechy.
Dieta wysokokaloryczna czyli jaka?
Dietetycy zalecają, by 80 proc. przyjmowanych przez nas węglowodanów stanowiły cukry złożone, a tylko 20 proc. cukry proste. Dodatkowo, powinniśmy przyjmować cukry proste wtedy, kiedy planujemy wysiłek, dlatego więc lody i czekoladki lepiej zjeść rano, niż wieczorem. Każda z nas lubi wieczorem otulić się kocem, włączyć sobie film na DVD i otworzyć paczkę ciastek, lub przegryzać dobrą lekturę batonikami, ale niestety takie nawyki prowadzą wyłącznie do przytycia. Aby zapewnić sobie energię na cały dzień, musimy zadbać o odpowiednią dawkę węglowodanów złożonych na śniadanie. Dajemy sobie wtedy gwarancję długiego uczucia sytości. Poziom cukru we krwi będzie utrzymywał się na stałym poziomie, a uniknięcie nagłego spadku spowoduje, że będziemy lepiej się czuć.
Reklamy błędnie nam sugerują, że dawce wysiłku fizycznego powinny towarzyszyć czekoladowe batoniki, bo dzięki nim zyskamy mnóstwo energii. Oczywiście, będzie to na pewno spory zastrzyk energii niestety bardzo krótkotrwały. Jeśli chcemy tryskać nią przez cały dzień, zjedzmy po prostu zdrowe śniadanie uwzględniając w nim węglowodany złożone. To najprostsza i najskuteczniejsza metoda.
Skuteczne odchudzanie czyli preparaty odchudzające
Jeśli trudno przestrzegać nam jakiejkolwiek diety, aktywność fizyczna przychodzi nam z ciężkim trudem i zawiodły wszyskie metody odchudzające warto wtedy zapoznać się z najskuteczniejsza metoda na odchudzanie. Jest to niezwodny spalacz tłuszczu o nazwie ThermaCuts. Te skuteczne tabletki na odchudzanie w sposób szybki i niezawodny pozwolą nam pozbyć się zbędnych kilogramów przywracając nam pewność siebie i wiarę we własne możliwości.
Tagi: błędy dietetyczne, cukier, dieta, diety, mechanizm tycia, śniadanie, słodycze, tycie, tłuszcz, zdrowy tryb życia
Podobne artykuły
- Odchudzanie diabetyczki
- Nadwaga od podszewki.
- Śniadanie- zastrzyk energii.
- Otyłość u dzieci.
- Wyszczuplające etykiety