Dieta białkowa, zwana również protalem, została wymyślona przez Pierra Dukana. Dzieli się na cztery fazy: uderzeniową, naprzemienną, przejściową i stabilizacji. Jak twierdzi jej twórca zapewnia raz na zawsze pozbycie się nadwagi.
Etapy diety białkowej
1. etap uderzeniowy trwa ok. 5-10 dni. Jest najtrudniejszy i najbardziej restrykcyjny. Przez 5 do 10 dni spożywamy wyłącznie produkty białkowe bez żadnych ograniczeń i dowolnej porze. Wybieramy: polędwicę i rostbef wołowy, koninę, wątrobę cielęcą i wołową, wątróbki drobiowe, chudą cielęcinę, ryby (makrela, tuńczyk, sardynka, sola, łosoś, dorsz, pstrąg) i owoce morze, kurczak, indyk, jaja, chudy nabiał (świeże mleko i w proszku, twaróg, jogurt). Dozwolone są również: ocet, zioła, czosnek, pietruszka, szczypiorek, korniszony, sok z cytryny, sól, musztarda. Z kolei unikamy: wieprzowiny i jagnięciny, mięsa gęsi i kaczek, tłustych wędlin i nabiału, warzyw, owoców, pieczywa, makaronu, kasz, ryżu, cukru, ketchupu, masła, margaryny, oliwy i oleju. Pijemy półtora litra płynów dziennie, najlepiej wodę źródlaną, choć może być również herbata, kawa, herbatki ziołowe i cola light.
2. etap naprzemienny trwa do osiągnięcia wymarzonej wagi. Ta faza jest mniej rygorystyczna ponieważ dieta wzbogacona jest w warzywa. Możliwie często jedzmy je na surowo. Przez pięć dni jemy produkty białkowe i warzywa, potem znów przez pięć dni tylko białko tak jak w etapie pierwszym, naprzemiennie, aż do osiągnięcia zadowalającej wagi. Spożywamy produkty białkowe jak w fazie pierwszej, a ponadto pomidory, ogórki, rzodkiewkę, szpinak, szparagi, seler, koper, sałatę, bakłażany, paprykę, w niewielkich ilościach marchew oraz buraki. Dozwolony jest także olej parafinowy i ocet, z którego możemy przygotować sos winegret do surówek. Unikajmy warzyw, które zawierają dużą ilość skrobi. Zaliczamy do nich ziemniaki, kukurydzę, ryż, nasiona roślin strączkowych i awokado.
3. etap przejściowy trwa 10 dni na każdy zgubiony kilogram. W tej fazie stopniowo rozszerzamy dietę. Poza produktami dozwolonymi w fazie pierwszej możemy spożywać: dwie kromki pełnoziarnistego pieczywa, 40 gramów sera żółtego dziennie, oraz dwie porcje produktów skrobiowych na tydzień. Mogą to być ziemniaki czy makaron. Można również pozwolić sobie na pieczeń z polędwicy wieprzowej. Możemy wybierać wszystkie owoce z wyjątkiem: bananów, winogron, czereśni, orzechów i suszonych owoców, do tego dwa razy w tygodniu możemy delektować podniebienie bez ograniczeń wszystkim tym na co mamy tylko ochotę. Jeden dzień w tygodniu to obowiązkowa, ścisła dieta proteinowa opisana w fazie pierwszej.
4. etap stabilizacji trwa do końca życia. Jest to faza normalnego odżywiania, ważna zwłaszcza dla tych, którzy rozpoczęli dietę z dużą nadwagą. Zaleca się by etap ten trwał do końca życia, by uniknąć efektu jo-jo. Trzeba zatem przestrzegać kilku zasad: przez sześć dni w tygodniu spożywamy wszystko na co mamy tylko ochotę, lecz robimy to z umiarem. Codziennie dodajemy do posiłków trzy łyżki otrąb owsianych. Możemy je namoczyć w wodzie, a potem zjeść lub dodać do jogurtu, soków lub sałatek. Raz w tygodniu przestrzegamy diety opisanej w fazie pierwszej i pijemy co najmniej dwa litry wody źródlanej, co pozwala oczyścić organizm z produktów przemiany białka. Niestety unikamy nadmiaru cukru i słodyczy, tłustych gatunków mięs i wędlin, alkoholu oraz fast foodów i chipsów.
Co najskuteczniejsze na odchudzanie wśród tylu diet?
Wśród tysięcy różnych diet, jedynie niektóre są naprawdę godne uwagi i wypróbowania na własnej skórze. Na pewno należy do nich dieta proteinowa (zwana także dietą protal). Innowacyjny program żywieniowy nie wiąże się z koniecznością radykalnego ograniczenia spożywanych przez nas produktów czy regularnego wykonywania morderczych ćwiczeń. Silna wola pozwoli każdemu przyzwyczaić się do nowych nawyków żywieniowych i osiągnąć oczekiwane rezultaty. A jeśli nam jej brakuje, wystarczy jedna kapsułka dziennie najlepszych tabletek na odchudzanie o nazwie Thermacuts. Te ziołowe tabletki odchudzające, pozwolą nam zapomnieć o wyrzeczeniach i jakichkolwiek dietach.
Tagi: dieta, diety, efekt jojo, fast food, Odchudzanie, Odżywianie
Podobne artykuły
- Dieta makrobiotyczna
- By znów biodra były smukłe.
- Ten okropny efekt jo-jo!
- Zdrowa żywność.
- Dieta azjatycka i śródziemnomorska