Większość osób uważa, że dieta azjatycka to tylko i wyłącznie surowa rybka, kuskus, ryż i dużo różnorodnych przypraw. Pogląd ten jest jak najbardziej mylny i potrafi wiele osób wprowadzić w błąd, a tym samym bardzo zniechęcić do stosowania tejże właśnie bardzo zdrowej diety. Jeśli chodzi o dietę śródziemnomorską, to także uważa się, iż przy jej stosowaniu należy zjadać wyłącznie warzywa i owoce. To także nieprawda. Obydwie diety, a raczej sposoby odżywiania, są niezwykle zdrowe i mają zbawienny wpływ na nasz organizm.
Najlepsze odchudzanie
Według niedawno przeprowadzonych badań, mieszkańcy nie tylko Tajlandii, ale i także Japonii oraz Chin są najzdrowszymi osobami na świecie. Po pierwsze w krajach tych praktycznie nie występuje zjawisko zwane nadwagą, czy też otyłością, jak również odsetek osób cierpiących na choroby i schorzenia układu sercowo – naczyniowego, układu krążenia, czy nawet nowotwory jest niezwykle niski. Naukowcy od dawna zastanawiali się nad tym fenomenem i doszli do wniosku, że wszystko to obywatele tych krajów zawdzięczają swojej diecie.
Dieta azjatycka
Charakteryzuje się przede wszystkim tym, że do smażenia, gotowania czy innych sposobów przyrządzania potraw nie używane jest wcale ani masło, ani margaryna, ani żaden tłuszcz zwierzęcy. Wszystkie potrawy przygotowywane są na olejach roślinnych bogatych w drogocenne nienasycone kwasy tłuszczowe, jak również witaminy. Podstawą diety jest przede wszystkim olej sojowy oraz sezamowy, które nadają się nie tylko do smażenia, ale i także doskonale uzupełniają smak sałatek. Mieszkańcy nadmorskich terenów Azji zjadają olbrzymie ilości ryb. Ryby te są zarówno smażone, gotowane, jak i podawane na surowo w postaci tak zwanego sushi. Nie są to jednak ryby słodkowodne, ale ryby morskie, których mięso jest bogate w jod, białko oraz duże ilości kwasu omega – 3 – niezbędnego do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu oraz zachowania zdrowia. W jadłospisie przeważa także mięso drobiowe – mięso czerwone należy do rzadkości. Na tych terenach zjada się także spore ilości świeżych warzyw i owoców – ciasta są rzadkością i spożywane są tylko w trakcie większych świąt czy też uroczystości. W diecie azjatyckiej występuje kilka podstawowych i charakterystycznych produktów spożywczych, dzięki którym to właśnie dieta ta ma tak dobroczynne działanie na organizm człowieka i zapobiega jego tyciu. Po pierwsze podstawowym składnikiem są świeże lub przygotowane w woku z dodatkiem ziół warzywa. Najświeższe warzywa są najzdrowsze, a wszelkie przygotowywanie ich w wysokiej temperaturze zabija zawartą w nich witaminę C. Nikomu nie należy udowadniać dobroczynnego działania warzyw, ani zawartych w nich związków mineralnych. Przygotowywanie jarzyn w woku zmniejsza straty mineralne, a dodatkowo wzbogaca warzywa w składniki zawarte w oleju wykorzystywanym podczas ich smażenia. Do tego takie warzywa są znacznie mniej kaloryczne.
Kolejnym składnikiem diety azjatyckiej jest soja, a także wszelkie wytwarzane z niej produkty, do których zaliczamy nie tylko znane nam dobrze tofu, ale i tempeh. Produkty te są najczęściej stosowane zamiast mięsa i nawet u nas można je spotkać w sałatkach, w zupach, a nawet niektóre restauracje dodają te sery do deserów. Soja oprócz znanych właściwości – daje uczucie sytości – to zawiera duże ilości witaminy B, do tego jeszcze wapń i magnez, które regulują prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego i serca. Doskonałe działanie mają także algi morskie, które dodawane są w dużych ilościach do przeróżnych sałatek i warzyw, a przy tym mają bardzo niewiele kalorii, a duże ilości żelaza, błonnika pokarmowego oraz jodu.
Podstawą diety azjatyckiej jest także ryż, zarówno biały jak i brązowy, przeróżne kasze, które zawierają witaminy z grupy B i wiele mikroelementów. Doskonale działają na cerę, a co najważniejsze pozwalają zachować szczupłą sylwetkę. Dobrze jest także zacząć jeść kiełki, które są idealnym dodatkiem do sałatek, zup, a nawet pieczywa.
Dieta azjatycka jest idealna dla osób w każdym wieku, a szczególnie jest polecana dla kobiet, które są w okresie menopauzy lub też dopiero wejdą w nią. Pozwala ona zapewnić nie tylko szczupłą sylwetkę, ale i chroni przed wieloma chorobami cywilizacyjnymi oraz nowotworami i przedłuża życie. Mieszkańcy Azji lubią bardzo ostre i wyraziste przyprawy, do których zaliczamy nie tylko chili, ale i czosnek, tymianek, majeranek, miętę, a także kolendrę.
Dieta śródziemnomorska
Jeśli chodzi o dietę śródziemnomorską to jest ona w dużej mierze oparta na świeżych owocach, warzywach i rybach morskich. Jest to dieta bardzo podobna do diety azjatyckiej, z tą różnicą, że mieszkańcy basenu Morza Śródziemnego jedzą bardzo dużo sałatek. Do gotowania i smażenia wykorzystują przede wszystkim oliwę z oliwek i wypijają duże ilości czerwonego wina. Oliwa z oliwek jest niezwykle bogatym źródłem wszelkiego rodzaju witamin, kawasów tłuszczowych nienasyconych oraz wielu innych minerałów. Ryby morskie bogate w jod dostarczają także wiele innych minerałów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Surowe owoce stosuje się zamiast słodkich przekąsek i ciast. Podstawą posiłków jest makaron oraz kasza. Dieta śródziemnomorska doskonale wpływa na serce oraz utrzymanie szczupłej sylwetki.
Najlepszy środek na odchudzanie
Nie każdy z nas jednak może pozwolić sobie na zastosowanie tego rodzaju diety i dlatego idealnym rozwiązaniem są pigułki na odchudzanie ThermaCuts. Pozwalają one na spalenie zbędnych kilogramów i utrzymanie idealnej wagi bez większych wyrzeczeń, stosowania diet, czy też ćwiczeń fizycznych. Dzięki temu preparatowi możemy zapomnieć, jakie są przyczyny tycia.
Tagi: dieta, dieta azjatycka, dieta środziemnomorska, diety, Odżywianie
Podobne artykuły
- Dieta białkowa
- Dieta makrobiotyczna
- Cała prawda o monodietach.
- Recepta na figurę.
- Wapń na odchudzanie.