Nie ulega wątpliwości, że nadmiar cholesterolu jest dla nas szkodliwy. Choroby układu krążenia: miażdżyca, nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna serca, udar mózgu, zawały różnych narządów są ściśle związane z żywieniem. Głównym czynnikiem środowiskowym wpływającym na rozwój chorób układu krążenia jest żywienie obfitujące w nasycone kwasy tłuszczowe, cholesterol, energię. Prowadzi on do otyłości, nadciśnienia tętniczego, dużych wartości cholesterolu i triglicerydów w surowicy krwi. Dieta to silna broń przeciw cholesterolowi. Niekiedy osoby po zawale, z monstrualnym cholesterolem stosując dietę restrykcyjną, w ciągu kilku miesięcy osiągną wzorcowe wyniki.
Co zrobić, by utrzymać cholesterol w normie?
Wystarczy ograniczyć do minimum spożywanie produktów podwyższających poziom złego cholesterolu LDL a jadać takie, które nie powodują obniżenia dobrego cholesterolu HDL. Podwyższony poziom cholesterolu i trójglicerydów świadczy o tym, że organizm źle sobie radzi z przetwarzaniem tłuszczów i cukrów, które są mu dostarczane. Należy je zatem ograniczyć, nie oznacza to jednak, że organizm nie potrzebuje ich wcale. Potrzebuje, ale mniej. Nadmiar odkłada się w postaci dodatkowy kilogramów i blaszek miażdżycowych w naczyniach.
Powody tycia i podwyższonego cholesterolu
Największym wrogiem norm cholesterolu są kwasy tłuszczowe nasycone. To one mają największy wpływ na poziom cholesterolu LDL i trójglicerydów. Można odnaleźć je w produktach pochodzenia zwierzęcego, w roślinnych ich nie ma. Bardzo istotny jest fakt, że produkty pochodzenia roślinnego nie zawierają też cholesterolu. Należy zrezygnować z tłustych mięs (doskonałym wyborem jest kurczak i indyk, spożywany bez skór, oraz królik), podrobów i wędlin. O wiele lepszym wyborem od tłustego mleka jest mleko odtłuszczone, margaryna zamiast masła, a zamiast smalcu olej. Należy też unikać serów topionych, żółtych i pleśniowych. Ograniczenie mięsa daje jeszcze jedną korzyść, mianowicie w białku zwierzęcym występuje homocysteina- substancja niezbędna do budowy białek w naszym organizmie. Kiedy jest jej za dużo łączy się z cząsteczkami złego cholesterolu budując razem z nim blaszkę miażdżycową.
Bardzo korzystne dla zdrowia są kwasy tłuszczowe jedno- i wielonienasycone, które wpływają korzystnie na przemiany lipidów we krwi. Najwięcej jest ich w tłustych rybach morskich i olejach roślinnych (rzepakowy, słonecznikowy, kukurydziany). Aby pokryć zapotrzebowanie organizmu na kwasy tłuszczowe najlepiej jadać dwa razy w tygodniu porcję 15-20 dag ryb.
Prawidłowy lipidogram
Całkowity cholesterol- poniżej 190 MG/DL
Cholesterol LDL (zły) – do 115 MG/DL
Cholesterol HDL (dobry)
Powyżej 40 MG/DL u kobiet
Powyżej 45 MG/DL u mężczyzn
Trójglicerydy- do 150 MG/DL
To poprawia lipidogram
Soja to obok mięsa najbogatsze źródło białka. Białka, które obniża poziom cholesterolu całkowitego oraz złego, podnosząc znacznie stężenie dobrego. Warto dołączyć do codziennego menu fermentowane produkty sojowe takie jak: pasty do pieczywa, desery, napoje, sos sojowy.
Antyutleniacze co prawda nie obniżają poziomu złego cholesterolu, ale neutralizują procesy utleniania cholesterolu. Wśród nich jest witamina C. najlepsze jej źródła to owoce (czarna Przeczka, kiwi, cytrusy) i warzywa (natka pietruszki, brokuły kapusta)
Błonnik rozpuszczalny wiąże w jelicie grubym źródło kwasy żółciowe bogate w cholesterol, uniemożliwiając ich wchłanianie. Dużo błonnika można odnaleźć w otrębach i płatkach owsianych. Dobrym jego źródłem są warzywa i owoce, produkty zbożowe z pełnego ziarna oraz nasiona roślin strączkowych.
Sterole roślinne (fitosterole) są składnikiem wszystkich roślin. Hamują proces wchłaniania cholesterolu w jelitach. Dzięki nim obniża się poziom cholesterolu całkowitego . duże ich ilości znajdują się w nasionach np. sezam i słonecznik, migdałach i orzechach.
Fitoestrogeny chronią cząsteczki dobrego cholesterolu HDL przed uszkodzeniem. W tym [przypadku ważne jej ich regularne przyjmowanie. Znajdują się w zewnętrznych warstwach ziaren zbóż, niestety są usuwane podczas procesu oczyszczania ziarna, dlatego też najlepiej spożywać zbożowe produkty z pełnego przemiału.
Nawet jeśli nadmiar cholesterolu nie doprowadzi do zawału czy udaru, nie ryzykujmy! Naukowcy odkrywają coraz to nowe skutki wysokiego poziomu cholesterolu – od braku satysfakcji seksualnej po ryzyko rozwoju Alzheimera.
Tagi: cholesterol, cukier, Odżywianie, tłuszcz
Podobne artykuły
- Odchudzanie diabetyczki
- Ten okropny efekt jo-jo!
- Cała prawda o monodietach.
- Fast food zakazany!
- Dieta azjatycka i śródziemnomorska